Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Klapy dymowe i oddymiające

Nasza firma specjalizuje się przede wszystkim w produkcji klap oddymiających.
Jakie są zastosowania klap dymowych?

Klapy dymowe to urządzenia służące do odprowadzania dymu, ciepła oraz szkodliwych gazów powstających w czasie pożaru.
Dodatkową funkcją, jaką mogą pełnić klapy oddymiające jest doświetlenie oraz wentylacja pomieszczeń.

Zastosowanie klap oddymiających ułatwia prowadzenie akcji ratowniczej i ewakuacji ludzi z obiektów objętych pożarem, dzięki utrzymaniu dolnej części pomieszczeń bez dymu. Zapewniają również lepszą ochronę konstrukcji budynku poprzez odprowadzanie nadmiaru ciepła.


Jak działają klapy oddymiające?

Działanie klap dymowych oparte jest na ich automatycznym otwieraniu i zamykaniu w zależności od potrzeb. Sterowanie klapami jest możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednich napędów sterujących.

W klapach dymowych w zależności od wymagań stawianych budynkom stosuje się dwa rodzaje systemów napędowych: elektryczny lub pneumatyczny.

Sterowanie klap oddymiających

STEROWANIE ELEKTRYCZNE:
Elektryczny system oddymiania składa się z kilku urządzeń wzajemnie ze sobą współpracujących, które w momencie pożaru umożliwiają otwarcie klap oddymiających.

Uruchomienie układu napędowego klapy dymowej może następować w dwojaki sposób:

  • automatycznie – po zadziałaniu urządzenia wyzwalającego (czujki dymu)
  • ręcznie – poprzez naciśnięcie ręcznego przycisku oddymiania (ROP)

Głównym urządzeniem elektrycznego systemu oddymiania jest bezobsługowa centrala sterująca, zasilana napięciem 230V AC, wyposażona w zasilacz na 24V DC oraz komplet akumulatorów, które podtrzymują pracę systemu w razie zaniku prądu sieciowego.

Centrala sterująca kieruje siłownikiem elektrycznym, który to bezpośrednio otwiera lub zamyka klapy dymowe.

Zaletą elektrycznego systemu oddymiania jest możliwość zastosowania tego samego siłownika do funkcji oddymiania i wentylacji.

STEROWANIE PNEUMATYCZNE:
Przy zastosowaniu sterowania pneumatycznego uruchomienie pracy siłownika pneumatycznego następuje:

  • automatycznie, przez zadziałanie urządzenia wyzwalającego ( tzw. termowyzwalacza), skalibrowanego na temperaturę 68°C lub 93°C.
  • ręcznie, przy użyciu skrzynki alarmowej z butlami CO˛. W tym przypadku połączenie klap oddymiających ze skrzynkami alarmowymi wykonane jest przy pomocy rurek miedzianych o średnicy 6 mm.

Klapy dymowe ASKON FIRE posiadają oznaczenie CE oraz dopuszczenie do stosowania w budownictwie na terenie całej Unii Europejskiej, potwierdzone Certyfikatem Zgodności WE nr 1488-CPD-0309/W, wydanym przez Instytut Techniki Budowlanej w Warszawie.

 

Zobacz pełną Galerię Produktu:

button01